Konferencja - "O potrzebie zawodu biblioterapeuty?"
- Koło Legnickie
- 26 paź 2012
- 2 minut(y) czytania
Konferencja "O potrzebie zawodu biblioterapeuty?" odbyła się dnia 26.10.2013r we Wrocławiu w siedzibie SKiBy.
Organizatorem było Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne
we współpracy z Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów
Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu.
W konferencji wzięły udział wszystkie Koła PTB (które pzepięknie się zaprezentowały) oraz pracownicy naukowi i dydaktyczni uczelni wyższych, któy podejmują w swoich badaniach i dydaktyce problematykę biblioterapeutyczną oraz osoby,tórebyły zainteresowane prezentowaną wyżej tematyką. Wynikiem konferencji będzie publikacja zawierająca przedstawione podczas konferencji opracowania.
Konferencja odbyła się z okazji 15-lecia istnienia PTB. Miałyśmy zaszczy wysłuchać referatów i obejrzeć prezentację osób, które na codzień zajmują się biblioterapią.
REFERATY:
1. prof. dr hab. Bronisława WoźniczkaParuzel, kierownik Zakładu Bibliotekarstwa, Czytelnictwa i Biblioterapii w Instytucie Informacji Naukowej iBibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Kierunki badań z zakresu biblioterapii w Polsce i za granicą.
2. dr Maria Molicka, psycholog, docent z Instytutu Nauk Edukacyjnych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. J.A. Komeńskiego w Lesznie: Rola książki we wczesnym i średnim dzieciństwie.
3. prof. dr hab. Viktor Tarantsej, Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janka Kupały, Republika Białoruś: Biblioterapia jako część systemu przygoto
wania studentów pedagogiki do działalności zawodowej w Republice Białorusi.
4. Daiva Janaviciene, kierownik Wydziału Komunikacji Uniwersytetu w Kłajpedzie, Litwa: Biblioterapia jako przedmiot badań na Uniwersytecie w Kłajpedzie.
5. Aleksandra Erlandsson, Pedagogiska Centralen, Malmö (Szwecja): Od biblioteki szpitalnej do „książka przychodzi”.
6. dr Wanda MatrasMastalerz, adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie: Biblio
terapeuta i jego warsztat biblioterapeutyczny.
7. dr Małgorzata Czerwińska, Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauki o Zdrowiu, Uniwersytet Zielonogórski: Tworzę więc jestem. O biblioterapeutycznych wartościach aktywności twórczej osób z niepełnosprawnością wzroku.
8. dr Małgorzata Siemież, Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wrocław: Moje spotkanie z biblioterapią.
9. dr Renata Aleksandrowicz, adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, Uniwersytet Wrocławski: Porozmawiaj z Nią... o książkach czyli terapeutyczne aspekty lektury w wieku dojrzałym.
10. Łukasz Mally, PPSKAKiB we Wrocławiu: Biblioterapia w USA i na wybranych przykładach.
11. dr Radosław Łazarz, PPSKAKi B we Wrocławiu: Bibliohelp – Czechy.
PREZENTACJE:
1. Biblioterapeutyczne doświadczenia Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych WBP – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, w przededniu 30-lecia istnienia.
2. Prezentacja Koła PTB w Wałbrzychu
3. Prezentacja Koła PTB w Zielonej Górze
4. Prezentacja Koła PTB w Gorzowie Wielkopolskim
5. Prezentacja Koła PTB w Poznaniu
6. Prezentacja Koła PTB w Legnicy
7. Prezentacja Koła PTB w Nowym Sączu
8. Prezentacja Koła PTB Lubinie
9. Prezentacja Koła PTB we Wrocławiu
10. Prezentacja byłego Koła PTB w Siedlcach

Comentários