top of page
Polecamy...
 

...W tym dziale znajdziecie książki, które leczą oraz książki warte przeczytania. Te działy różnią się tym od siebie, że w jednej zakładce polecamy książki do pracy z czytelnikiem (potrzebne na zajęcia terapeutyczne z elemnetami biblioterapii czy na zajęcia integracyjne), w drugim dziale polecamy książki na jesienne, zimowe, wiosenne i letnie wieczory, ale nie tylko....

Bo po książkę można sięgnąć o każdej porze dnia ;-) ...

 

ZAPRASZAMY!!!!!

 

 

 

 

Co to jest biblioterapia?

 

– dział Artetrapia wykorzystującej użycie wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych jako pomocy terapeutycznej w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwo w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.

 

Biblioterapia (ang. bibliotherapy, reading therapy) zakłada wykorzystanie książek i czasopism dla regulacji systemu nerwowego i psychiki człowieka. Bada również możliwości profilaktycznego traktowania książki i czytelnictwa w szerszych zbiorowościach społecznych.

 

Termin biblioterapia po raz pierwszy został użyty w 1916 przez Samuela Mc Crothersa w „Atlantic Month”. W 1920 hasło znalazło się w oxfordzkim słowniku języka angielskiego.

 

Ciekawą odmianą biblioterapii dla dzieci jest Bajkoterapia, czyli terapia przez opowieści, zwane również bajkami-pomagajkami. Jak wykazały badania psychologów, czytając określone historie można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych, takich jak np. irracjonalne lęki lub pierwsze dni w przedszkolu.

 

Bajkoterapia to także doskonała metoda relaksacyjna. Odpowiednio dobrane i opowiedziane albo przeczytane historie mogą doskonale wyciszyć, choćby przed snem, po dniu pełnym wrażeń lub pracy.

 

Żróło: Maria Molicka, Biblioterapia i Bajkoterapia, Poznań 2011.

bottom of page