top of page
Sznurkowa Historia
Roksana Jędrzejczak-Wróbel
Biblioterapia
czyli dla małych i dużych o tym,
jak bajki mogą pomagać
 
Biblioterapia, czyli dla małych i dużych.... Zebrane w niniejszym tomie bajki wzbogacają wskazówki i komentarze Katarzyny Klimowicz oraz Dagny Ślepowrońskiej, które mamy nadzieję, będą dla rodziców i dzieci pomocą, inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia się nad tematami takim jak: "Nikt mnie nie lubi", "Nie wierzę w siebie", "Wszyscy muszą robić tylko to, co ja chcę", "Wszystkiego się boję...", "Moi rodzice się kłócą", "Jestem inny", "Czy moi zapracowani rodzice mnie kochają?", "Dlaczego prąd nie nadaje się do zabawy?", "Dlaczego, kiedy mamy nie ma, w ciemności mieszka tyle potworów?", "Kłócę się i rywalizuję z moim rodzeństwem", "Ja na pewno dziś nie sprzątam!", "Nie potrafię powiedzieć NIE", "Moi rodzice są uzależnieni".
 
 
Źródło opisu i okładki: Wydawca Nasza księgarnia
Sznurkowa historia - to opowieść o zmiennych kolejach losu zwykłego szarego sznurka, który pewnego dnia kupiła w sklepie papierniczym Marianna. Dziewczynka obwiązała nim paczkę i wysłała w podróż do dziadka do Dalekiego Kraju...Ta refleksyjna, propagująca wartości humanistyczne książka otrzymała wyróżnienie PRO BOLONIA 2001 za piękne, oryginalne ilustracje.

 

 

Żródło: Okładka książki
źródło okładkihttp://bajkizbajki.pl/ksiazki/Sznurkowa-historia: 
Mamo, ja chcę pomarzyć
Historyjki terapeutyczne
 
Guido Quarzo  

Książki, które pomagają...

 

 

Bajki terapeutyczne
Maria Molicka
Bajki terapeutyczne - konwencja bajki, konstruująca świat na poły realny, na poły fantastyczny, tworzy najbliższą rozumieniu dziecka rzeczywistość. Pozwala nie tylko zapoznać się i oswoić z sytuacjami budzącymi niepokój (rozstanie z rodzicami, ciemność, kompromitacja, śmierć, hospitalizacja), ale i znaleźć cudowne rozwiązanie nękających problemów, skłaniając dziecko do szukania skutecznych sposobów radzenia sobie z własnymi trudnościami.

 

Żródło opisu: Okładka książki
Żródło okładki: Wydawnictwo Media Rodzina
Bohaterem książeczki jest Andrzejek, który próbuje wymyślić zakończenie historii o smoku. Niestety, ciągle coś lub ktoś mu w tym przeszkadza. Ponieważ ma  wiele obowiązków i w szkole, i w domu, nie ma możliwości skupić się na dokończeniu historii o smoku. Chłopiec uczęszcza na dodatkowe zajęcia z angielskiego, plastyki, muzyki, pływania i gimnastyki. Znalezienie upragnionej wolnej chwilki na bujanie w obłokach staje się naprawdę trudnym wyzwaniem.
 
Żródło opisu: Okładka książki
Żródło okładki: Wydawnictwo Wam

 

Opowiadania terapeutyczne
 
Anna Mikita
 
 
Żródło okładki: Wydawnictwo Harmonia

Kruk między innymi

historia dla mniej lub bardziej nieopierzonych

 

Joanna Haręża 

 

 

 

 

źródło okładki: Agencja Edytorska Ezop

 
Książki przydatne do zajęć 
z elementami biblioterapii
Książki przydatne
w biblioterapii
Garbuska
 
Grażyna Hanaf
Rodzice Matyldy nie rozpieszczają jej i nie okazują miłości. Chcą wychować silną i niezależną córkę. Nocami jednak coś dusi ich w piersiach, wyciągają to więc z serc i chowają w starej walizce. Mała Matylda wyrasta na garbuskę. W szesnaste urodziny otrzymuje prezent: legendę o wiedźmie, która spełnia życzenia. Pewnego dnia po kłótni z rodzicami Matylda ucieka z domu – chce odnaleźć wiedźmę, zamienić się w piękną królewnę, a rodziców ukarać i wtrącić do lochów. W swoją podróż zabiera z domu tylko starą walizkę…
 
 
Żródło opisu: http://sklep.istotne.pl/?1,garbuska
Żródło okładki: http://sklep.istotne.pl/?1,garbuska

 

Dziewczynka-skrzynka
 
Grażyna Hanaf
 W miasteczku nad rzeką mieszkała rodzina: mama, tato i dwoje dzieci, starszy chłopczyk i mała dziewczynka. Była to najbardziej strachliwa dziewczynka na świecie. Tato zrobił dla niej schronienie: skrzynkę z otworami na głowę, ręce i nogi. Ludzie przezwali ją dziewczynką-skrzynką. Pewnego razu stała się rzecz naprawdę zła. Strach dziewczynki urósł ponad wszelką miarę, tak, że zaczął rzucać cień na całe miasteczko – i wszyscy mieszkańcy zaczęli się bać. Wtedy kazali wywieźć dziecko w skrzynce daleko za miasto i tam porzucić…
 
http://sklep.istotne.pl/?3,dziewczynka-skrzynka
http://sklep.istotne.pl/?3,dziewczynka-skrzynka

 

Dziewczyna-skrzynka
 
Grażyna Hanaf
Jabłka pana Peabod'ego
 
Madonna
Druga z serii pięciu bajek Madonny dla dzieci w każdym wieku - nawet tych dorosłych. Jabłka Pana Peabody'ego to prosta i piękna opowieść o tym, co na pozór wydaje się oczywiste, a w rzeczywistości okazuje się być jedynie wyobrażeniem. Główny bohater tej bajki to Pan Peabody - nauczyciel historii w szkole podstawowej w "nie nazbyt dużym miasteczku" Happville. W każdą sobotę Pan Peabody organizuje mecze baseballowe, w których udział biorą jego uczniowie. Gdzie tu jednak miejsce na jabłka, spytacie? Tam gdzie być powinny? na straganie. Madonna udowodni Wam, że nawet taki zwykły stragan może być pretekstem do opowiedzenia niezwykłej historii. Jabłka Pana Peabody'ego to książka, której morał na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i dorosłych.
 
Żródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39017/jablka-pana-peabody-ego
Żródło okładki: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39017/jablka-pana-peabody-ego

 

Chorowitek
 
Agnieszka Kaluga
Celem serii Poczytajki pomagajki jest wzmocnienie dzieci, szczególnie tych, które z domowego zacisza trafiają do grup przedszkolnych czy szkolnych, oraz pokazanie im, że:
- każdy jest inny,
- cechy charakteru i wyglądu często decydują o akceptacji nas przez innych, dlatego warto pracować nad sobą,
- sukces może przyjść w każdej, nawet najmniej spodziewanej chwili,
- a dzięki przyjaciołom nasze życie staje się lepsze i ciekawsze.
O czym poczytamy w tomie Witek chorowitek? o pewnym chłopcu, który miał pecha, bo często chorował i nie chodził do szkoły, a bardzo tego chciał. I o tym, że w takiej sytuacji trudno jest nawiązać prawdziwą przyjaźń. A przede wszystkim o tym, że zawsze warto próbować, bo...
...podobnie jak inni bohaterowie naszej serii: Nieśmiałek, Dokuczalska, Chorowitek czy Gadulska, k a ż d y j e s t w a ż n y!
Autorzy wszystkich opowiadań to doskonali obserwatorzy dzieci, ich środowiska, problemów i radości; często czerpali z własnych doświadczeń.
 
żródło: http://selkar.pl/chorowitek?abpid=11&abpcid=7&aff=a4b
Lew Staszek
 
Agnieszka Pawłowska
Kraina Uważności to seria książeczek o potędze UWAŻNOŚCI dostępnej każdemu, niezależnie od wieku. To lektura dla najmłodszych, jednak mogą z niej czerpać również starsi czytelnicy. Każda z książeczek dotyka obszarów istotnych dla dzieci, daje możliwość nowego spojrzenia na siebie oraz otaczający świat, jednocześnie oferując bardzo przydatne narzędzia, które uruchamiają się już podczas czytania. Kraina Uważności to praktyczne umiejętności podane dzieciom w zabawny i przyjazny sposób.

Lew Staszek i siła uważności jest podręcznikiem radzenia sobie ze złością, gniewem i rozczarowaniem. To równocześnie drogowskaz do spokojniejszego i radośniejszego życia. Dziecko, czytając lub słuchając tej opowieści, może odkryć, że emocje są czymś naturalnym, a także, że to od nas samych zależy, jak dalece pozwolimy im zawładnąć naszym życiem.
 
 
źródło :http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H14/ksiazki/221/kraina-uwaznosci-lew-staszek-i-sila-uwaznosci.html
 
Gorzka Czekolada
 
15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.

Zbiór opowiadań dla dzieci w wieku 11–15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…
Autorami piętnastu opowiadań (o każdej z piętnastu wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.
Opowiadanie o mądrości napisał zaś związany od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów dla dzieci i znakomity reżyser.
Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.
Na pewno nie jeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami „Gorzkiej czekolady” – Kacprem, któremu tak trudno zdobyć się na odwagę, nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać, Jackiem i Marcinem, którzy zupełnie inaczej oceniają, co to szczęście, a co pech.
W tych opowiadaniach znajdą też swoje portrety sami dorośli – czasem (jak w „Rajskim ptaku”) ostro zarysowane. I świat, który w tym wieku ocenia się może najsurowiej, ale jakże szczerze.
Piętnaście opowiadań – piętnaście wartości na piętnastolecie Fundacji ABC XXI, która od lat mówi o emocjach młodych czytelników, czyli o tom, co najważniejsze.

Ilustracje: Anita Głowińska
źródło: http://www.proszynski.pl/Gorzka_czekolada__I_inne_opowiadania_o_waznych_sprawach-p-34936-1-30-.html
bottom of page