top of page

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii w Legnicy

I Ogólnopolski Dzień Biblioterapii


14 listopada 2016r. w Legnicy zostały zorganizowane po raz pierwszy obchody Dnia Biblioterapii, które miały miejsce w Młodzieżowym Centrum Kultury przy ul. Rataja 24. Inicjatorem Dnia Biblioterapii było Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne z siedzibą we Wrocławiu założone właśnie 14 listopada w 1997r. Biblioterapia to takie oddziaływanie literatury na człowieka, w wyniku którego czytelnik lub słuchacz zapomina, choć na kilka chwil, o codzienności , relaksuje się, mobilizuje się do pokonywania trudności, odczuwa wsparcie w rozwiązywaniu kłopotów, zaczyna akceptować siebie, niejednokrotnie znajduje nowe cele życiowe dla siebie. Biblioterapia kierowana jest do odbiorcy w każdym wieku, szczególnie pomocna jest dzieciom, które nie potrafią jeszcze poradzić sobie np. z dziecięcymi lękami czy trudnymi do opisania emocjami.

Tego dnia w czytelni biblioteki w MCK odbyło się spotkanie edukacyjne pod hasłem „Czytanie pomaga. Książka jest dobra na wszystko”, w którym wzięli udział rodzice, opiekunowie także babie i dziadkowie dzieci uczęszczających na zajęcia w kołach zainteresowań działających w MCK. Spotkanie przygotowały i poprowadziły p. Danuta Szafrańska (n-l bibliotekarz w MCK w Legnicy) i Ewa Bońdos (n-l bibliotekarz w V LO w Legnicy), które należą do Legnickiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Uczestnicy spotkania bardzo chętnie opowiadali o swojej przygodzie z książką, mówili, dlaczego sami czytają , dlaczego czytają dzieciom czy wnukom. Po przeprowadzeniu wśród nich sondażu nt. biblioterapii, okazało się, że wprawdzie nie znają pojęcia i definicji , ale doskonale rozumieją potrzebę czytania, dostrzegają dobroczynny wpływ literatury na człowieka, zwłaszcza w obliczu kłopotów i w chwilach zwątpienia, dzieciom dostarczają nie tylko rozrywki, ale też wiedzy o życiu, uczą rozpoznawać dobro i zło. Zgodnie stwierdzili, aby dzieci czytały, muszą czytać także ich najbliżsi, bo to oni są dla maluchów autorytetem i wzorem do naśladowania. Rozmowie o książkach i czytaniu towarzyszyła wystawa książek dla dzieci, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród dorosłych. Na okoliczność tego wydarzenia organizatorki opracowały także zakładki do książek informujące o wartości czytania. Wręczały je uczestnikom spotkania i dzieciom spędzającym popołudnie w czytelni biblioteki MCK. Na zakończenie spotkania odbyło się głośne czytanie fragmentu książki Renaty Piątkowskiej pt.: „Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach”.




bottom of page